Võidupüha tähistamine Narvas 2024

Oli aasta 1996, kui president Meri palus ette valmistada Võidupüha tähistamise korraldamine Narvas.
Palusime appi Narva linnapea Raivo Murdi ja pidasime nõu nii peapiiskop Jaan Kiiviti kui Virumaa praosti Peeter Kalduriga.
Paraad 1400 kaitseväelasega toimus Narva Peetri platsil. Kiriklikus jumalateenistuse korraldamisega tekkisid probleemid, sest tolal ei olnud Narvas sobivat kirikut

kuhu oleks saanud kõrged külalised ja diplomaatilise korpuse esindajad kutsuda. Peakorraldajana põõrdusin president Meri poole, kes ütles, et linna prügimäel
me jumalateenistust ei korralda. Sõjatules oli Aleksandri Suurkirik muudetud ahervaremeks ja kuna kirikut ümbritses kõrge plankaed, siis nii suvine kui talvine lumi ja prügi leidis oma asukoha seal. Loomulikult olid varemed meelispaigaks ka paljudele juhukülalistele ning kodututele. Selgitanud presidendile, miks meil on vaja kiriklik jumalateenistus kõrgetele külalistele ja kohalikele ikkagi korraldada ja appi on lubanud tulla nii linnaisad kui vaimulikud, kinnitas ta päevakava omapoolsete väikeste märkustega. Päästeamet ei olnud nõus samuti luba andma, kuid meil õnnestus saada korralik mõrralina ja kõied, ning tõmmata need kiriku kupli alla lakke.Nii toimuski pidulik jumalateenistus Eesti Piirivalve orkestri ja Tallinna Tehnikaülikooli meeskoori laulu saatel. Siit sai alguse EELK Narva Aleksandri Suurkiriku taastamisprotsess. Aasta oli nagu mainitud 1996.
Täna, 28 aastat hiljem toimub taas Võidupüha tähistamine ja tulede süütamine Narvas. Kolm tuld, mis toodi Narva Aleksandri Suurkirikusse õhtul hoiule, viidi hommikul enne paraadi Narva Garnisoni kalmistule, kus nad ühendati Võidutuleks – traditsiooniline Võidutuli toodi Lätist, Cesis -Võnnu, tuli süüdati Eesti Lipu Seltsi ja Eesti Eruohvitseride Kogu esindajate poolt, teine tuli – Muinastuli, süüdati Narvas Kasitseliidu noorte poolt ja kolmas mälestustuli – J.Laidoneri Seltsi esindajate osavõtul Toris. Eesti Lipu Selts koostöös isamaaliste ühendustega avas Narva Aleksandri Suurkirikus Võidupüha ajalugu tutvustava näituse, millega on külastajatel võimalus tutvuda lähikuudel.